Розвиток освіти у селі Гейсиха

1862р. – на основі даних архіва Києво-Печерської лаври встановлено, що в цьому році в селі Гейсиха була заснована двокласна школа (церковно - приходська). До початку ХХ століття в ній були відкриті 3-4 класи.
1910р. – Завідуючим школю вперше було призначено жителя нашого села Маслюка Єфрема Васильовича. Перед цим він наймитував у попа, потім став його помічником, потім вчителем, а згодом і завідуючим школю.
1911р. – Церковно-приходська школа реорганізована. Відкрилась двокласна школа в будинку Речицького, орендаря графа Браницького (це приміщення використовувалося під школу до 1960 року). Завідуючим призначений Штульман Гервасій Логвинович. Він працював і в період революції та громадянської війни, коли за роботу розраховувались не грішми, а продуктами харчування, або зерном. Разом з ним працювала його дружина Ганна, дочка попа Родіона з села Баштечки. У 1916 році в школі було два вчителі і налічувалося 62 учні (40 хлопчиків і 22 дівчинки). В церковній бібліотеці було 220 книг (взято довідку з архіву Києво-Печерської лаври).
1921р. – Завідуючим став Куделя Степан Силович. У 1924році в тому ж приміщенні біло відкрито третій, а в 1027 році 4 класи. Після чого в школу призначили старшу вожату Костенко Фросину Григорівну. Вчителями в той час працювали Тищенко Олена Іванівна, Бойко Степан Федотович, Коцю руба Василь Сакович, Чумак Яким Михайлович. Найважче працювати було в 1933 році. Голод. Вчителі одержували по 2 кг – борошна, 0,5 кг крупів на місяць. Учнів годували в школі раз у день видавали суп, в якому було 1-2 галушки.
З 1931 року в школі директором працював Бабенко Н.П. Хвиля репресій не минула цю людину. Учні взнали про його арешт вранці, коли прийшли до школи і так вони дізналися, що таке «ворог народу». Бабенко закінчив свою роботу на посаді директора школи 1935р. Після цих подій 1935 р. у 1936 році директором школи був призначений Проценко Володимир Сергійович .
Перший випуск з 7 класу Гейсиської семирічної школи відбувся 1937року. Випуск був дуже урочистий, грав духовий оркестр, адже до цього року випускники 4-х класів мусили продовжувати навчання у 5 класі в Станіславчику або Ставищі. Дитина в такому віці вимушена була ходити пішки і здобувати освіту. З посади директора школи Проценко В.С. був звільнений у 1938 році. Тоді в школі працювали вчителями Доценко П.П., Маслюк А.В., Антонюк Ф.О., Чмирука П.С., Поліщук К.О., Бердичівський Л.Г. Особливою повагою серед учнів старших класів користувався Доценко Петро Панасович, житель села Бесідка, учитель математики, який сам дуже любив свій предмет і зумів захопити ним учнів школи. Математику вони дуже любили і про це свідчить подальше навчання в Розкішянській середній школі, де учні Гейсиської семирічки займали перші місця.
Загинув цей молодий талановитий учитель під час Великої Вітчизняної війни.
У 1939 році на посаду директора школи призначається вчитель географії цієї школи Бердичівський Левко Гнатович. Матеріальна база школи зміцніла. В школі працювало 12 вчителів і навчалося 302 учні. Поповнювалися бібліотечні фонди. В бібліотеках школи і села налічувалося 1102 книги. Інтерес до читання книг зростає. Люди бажають мати освіту. Проте в селі мали початкову освіту 251 особа, семирічну – 137, середню – 21, вищу – 1. Основна маса людей залишалася ще не грамотною.
Весною 1941 року Бердичівський Л.Г помер.
Червень 1941 року. Страх, розпач, невідомість, мобілізація, проводи. Ніхто не знав коли це закінчиться. Школа в Гейсисі не працює. Людей зганяють, виловлюють і забирають в рабство до Німеччини. Настає нарешті довгожданий час. 6 січня 1944 року перед Різдвом Христовим звільняють село від німецької окупації. За роки окупації добавилося писемних, особливо серед дітей. Іде підготовка до відкриття роботи в школі. І з 1944 року починає працювати Гейсиська семирічна школа в тому ж самому приміщенні, в будинку Речицького, орендатора графа Браницького, яке використовувалося під школу до 1960 року.
Очолює школу Маслюк Єфрем Васильович. Поступово робота в школі налагоджується. У 1946 році КДБ заарештовує Маслюка Є.В. І в цей час призначається директором Гейсиської семирічної школи Мерзлюк Василь Йосипович, заступник Поліщук Катерина Ониськівна. Вчителями працювали Маслюк А.В, Тимошенко П.М., Шекера Ф.Й., Чмирука П.С., Окунь В.І., Окунь Г.А., Розуменко М.М., Антонюк Ф.О., Малій Г.М.
Приміщення тісне, аварійне. Школа працює у дві зміни. При школі працюють класи по ліквідації не писемності. Дорослим потрібно було здобути освіту за 4 класи. Також працювали вечірні класи, в яких молодь отримувала освіту за 7 класів. Навчання починалося о 8.30 і закінчувалося о 12 годині ночі. Учні після закінчення вечірніх класів продовжували навчання в ПТУ чи технікумах. Бажання вчитися було велике. Такі як Мерзлюк В.Є., та Федоренка Р.Ф. закінчили медичні училища і працювали за своєю професією.
Основне старе приміщення не вміщало усіх дітей в дві зміни, а в класах було 35-45 учнів, тому змушені були використовувати хати куркулів.
Пізніше було поставлене завдання дати молоді середню освіту змінити форми і методи роботи в школі. Вводиться кабінетна система навчання. Школу реорганізовують в восьмирічну. Ці та інші питання і виховання дітей довелося вирішувати педагогічному колективу з 15 вчителів, яких очолив у 1959 році Окунь Василь Іванович. На той час в школі було 231 учень, в шкільній і сільській бібліотеках налічувалося 7607 книг. Заступником директора був Тимошенко Петро Миколайович, відмінник народної освіти. Старшою піонервожатою працювала Федоренка Неля Степанівна, з 1961 по 1978 рік, відмінник освіти.
Перед колективом було поставлене конкретне завдання – всім заочно закінчити вищі учбові заклади. Впроваджування кабінетної системи навчання в школі стало основним завданням педагогічного колективу. Зразу ж знайшлися ентузіасти, що взялися за обладнання кабінетів. Першим це зробив Біденко Микола Маркович. Його кабінет фізики був найкращим у районі. Юрченко Броніслава Павлівна свій кабінет російської мови і літератури зробила зразковим. За ними взялися переобладнувати кабінети всі вчителі.
Приміщення школи було тісним не вистачало простору для проведення уроків трудового навчання, почалася добудова школи, яку закінчили в 1964р. Школа була добре оснащена технічними засобами навчання – кіноустановка у фізичному кабінеті, по всіх класах фільмоскопи, магнітофон, діапроектор, три телевізори. В майстернях були створені умови для обробки деревини та металу.
Школа першою серед восьмирічних шкіл переходить на кабінетну систему навчання. Вирішується питання про здобуття середньої освіти. Всі учні без винятку продовжують навчання в ПТУ. Де закінчують 10 класів, в технікумах і в Красилівській середній школі де отримували професію тракториста, водія.
Справжнім знавцем своєї справи була вчителька хімії і біології Чмирука Палажка Сергіївна, її ділянки завжди відзначалися порядком і системою дослідів. Разом з учнями в 1961 році вона заклала парк в центрі села, виростила перед школою прекрасну алею з сибірських ялин. Після виходу на пенсію її послідовником в 1972 році стала вчителька хімії і біології Ткачук Катерина Федосіївна. Протягом 1959-1972рр. всі вчителі мали вищу освіту, систематично проходили курсову перепідготовку, неодноразово нагороджувалися грамотами райвно, облвно, стали відмінниками освіти Чмирука П.С., Пастушенко Г.І., Окунь В.І., Федоренка Н.С., Юрченко Б.П., Розуменко Г.Г.
Вчительці російської мови та літератури Юрченко Б.П. присвоєно звання «Старший вчитель», а Окуню В.І. – «Учитель методист».
Після виходу на пенсію Окуня В.І. у 1985р. школу прийняв Ткачук Микола Петрович.
У 1986 році – проклали тверде покриття біля школи і до центру села, обладнали спортмайданчик, нестандартне обладнання привезли з Люберців – Московської області. Провели ремонт опалювальної системи.
Щороку школярі сапали цукрові буряки від 2-6га мали свої кошти на рахунку колгоспу, які використовували на потреби школи. Поповнювалась матеріальна база. Щороку їздили у магазин «Учтехприлад» по наочні посібники. Кожен учитель брав наочні посібники, прилади, обладнання по потребі. Було придбано в достатній кількості телевізорів, магнітофонів, програвачів, таблиць і матеріалів для роботи на уроках. Зокрема, токарні станки по дереву і металу (6 шт.), фрезерувальний, фугувальний станки, тиски і інструменти у шкільну майстерню, садовоогородний інвентар, лижі на всіх учнів, коньки з ботинками і ключки на хокейну команду.
Проведено воду і каналізацію у приміщення школи. Пошили костюми для виступів шкільних колективів у Богуславському комбінаті. Працює група продовженого дня , для школярів організоване безкоштовне харчування.
Продовжує зростати майстерність вчителів. Заступником директора з 1983 по 2007 рік була Ткачук К.Ф. Одними з перших атестувалися Біденко М.М., Юрченко Б.П., Біденко А.А. та інші. В школі навчалося 133 учні , затісною вона була для навчання.
У 1986р. головою правління колгоспу «Авангард» обрано Білецького В’ячеслава Філімоновича. Людина висококультурна і кваліфікована, за професією – економіст, він з початку своєї роботи переймається проблемами села і освіти.
На загальних зборах колгоспників було вирішено будувати нову середню школу. Будівництво розпочалося у 1990 році. Підрядчик Ставищенський «Райагробуд» керівник – Бабушкін Ігор.
З 1990-1997 тривало будівництво нової школи. З 1991 на будівництво не виділяються кошти. Учні заробляють гроші, шляхом виконання сільськогосподарських робіт у колгоспі, збирають металолом, макулатуру.
Велику допомогу школі надало ПСП «Гейсиське» - керівник Білецький В.Ф.
Обладнується і вступає в дію загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів. Відповідно приймається статус школи, вчителі освоїли програми 10-11 класів, укомплектовуються підручники. Автобусом колгоспу підвозяться учні із сусідніх сіл для навчання в старших класах (з 1997 по 2000р).
В школі налічувалося 148-150 учнів.
З участю батьків приводили до порядку шкільні приміщення, укомплектовували їдальню, клеїли шпалери, складали меблі. Завелись обладнання для цікавого і змістовного проведення уроків – телевізори, діапроектори, кіноапарати, обладнання для уроків фізики, хімії, встановлюється перший комп’ютерний клас. У 1999 році відбувся перший випуск учнів 11 –го класу.
З 2004 по 2009 школі учні отримували професію «Кухар» ІІІ розряду. Із запровадженням тестування години кулінарії були повернені на вивчення історії, хімії, біології, математики. Хлопці в цей час здобували професію «Водій» на базі Красилівської школи.
Школа бере активну участь у районних змаганнях, де посідає 8-14 місця.
У 2009 році школі отримала автобус, а з 2010 року почали підвозити учнів 5-9 класів із с.Попружна в зв’язку з реорганізацією Попружнянської ЗОШ І-ІІст. І до нашого колективу прийшло ще два вчителі Кирилюк Іраїда Володимирівна та Піскун Людмила Степанівна.

У 2011-2012 навчальному році Директором Гейсиської загальноосвітньої школи стала Плетяна Діля Миколаївна
У 2012-2013 н.р. у школі працює 19 вчителів і 8 працівників обслуговуючого персоналу, навчається 138 учнів.

З січня 2021 року школа отримала назву ГЕЙСИСЬКИЙ ЗАКЛАД ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ І-ІІІ СТУПЕНІВ СТАВИЩЕНСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ БІЛОЦЕРКІВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Кiлькiсть переглядiв: 656

Коментарi